Aké sú presné rozdiely medzi kolektormi

Aké sú presné rozdiely medzi kolektormi

Vďaka dobrovoľnej certifikácií kolektorov Keymark™ je na jednej strane zaručená kvalita a súlad s deklarovanými vlastnosťami výrobcu. Zákazník má istotu, že kolektor, ktorý má úspeśne absolvovanú skúšku Keymark je dlhodobo odolný voči vonkajším vplyvom. Čo je pre užívateľa ale rovnako dôležité je výkon kolektorov. Teda skutočné množstvo tepla, ktoré kolektor dodá do zásobníka.

Úvod – výkon kolektorov

Rozhodli sme sa uviesť na pravú mieru skutočný výkon kolektorov, nakoľko od našich zákazníkov počúvame porovnania typu – “Inde núkajú za cenu Vašich dvoch kolektorov až tri kolektory”. Nikto žiaľ neporovnáva absorbčnú plochu kolektora. Kolektor s plochou 1m² má určite iný výkon a cenu ako kolektor s plochou 2,5m². V prípade trubicových kolektorov je to najviditeľnejšie – 20 trubicový kolektor rovnakej konštrukcie a kvality nemôže zastúpiť podobný 30 trubicový kolektor. Preto sa pozrime bližšie na skutočný výkon kolektorov.

Aktuálny výkon kolektora je ovplyvnený hlavne dvoma veličinami:
 rozdielom medzi teplotou kolektora a teplotou ovzdušia 
– intenzitou slnečného žiarenia
Porovnanie kvalitného trubicového a plochého kolektora
Do porovnania zoberieme náš kolektor SB-24 výrobcu Blueclean a produkt popredného slovenského výrobcu TS300. Oba majú takmer rovnaké absorbčné plochy a to cca1,8m².
 
Bezoblačné počasie napoludnie – slnečné žiarenie cca 1000W/m² – vonkajšia teplota 30°C
Pokiaľ chceme nahrievať TÚV na  50°C tak kolektor musí dosahovať teplotu aspoň 60°C.
Rozdiel teplota kolektor / teplota okolia = 30°C
Výkon kolektora SB-24 Blueclean – 1’516 Watt
Výkon kolektora TS300 – 1’233 Watt
Výsledok je o 283 W vyšší výkon vákuového trubicového kolektora za daných podmienok, ktorý je o 23.01% výkonejší.
—————
Bezoblačné počasie napoludnie – slnečné žiarenie cca 1000W/m² – vonkajšia teplota 10°C
Pokiaľ chceme nahrievať TÚV na  50°C tak kolektor musí dosahovať teplotu aspoň 60°C.
Rozdiel teplota kolektor / teplota okolia = 50°C
Výkon kolektora SB-24 Blueclean – 1’393 Watt
Výkon kolektora TS300 – 1’073 Watt
Výsledok je o 320 W vyšší výkon vákuového trubicového kolektora za daných podmienok, ktorý je o 29.82% výkonejší.
—————
Bezoblačné počasie napoludnie – slnečné žiarenie cca 1000W/m² – vonkajšia teplota -10°C
Pokiaľ chceme nahrievať TÚV na  50°C tak kolektor musí dosahovať teplotu aspoň 60°C.
Rozdiel teplota kolektor / teplota okolia = 70°C
Výkon kolektora SB-24 Blueclean – 1’258 Watt
Výkon kolektora TS300 – 896 Watt
Výsledok je o 362 W vyšší výkon vákuového trubicového kolektora za daných podmienok, ktorý je o 40.40% výkonejší.
 
 
Výsledok je výkonostná prevaha vákuového trubicového kolektora za všetkých prevádzkových podmienok. Porovnávali sme adekvátny trubicový a plochý kolektor podĺapresne nameraných údajov z certifikovaných skúšobní. Rozdiel medzi plochým a trubicovým kolektorom je výraznejší hlavne pri nízkych teplotách. Znamená to, že solárny systém, ktorý bude správne nastavený bude fungovať s menším rozdielom medzi letom a zimou. Teda vákuový trubicový systém Blueclean SB-24 ktorý bude nastavený podľa prechodného obdobia sa nebude v lete prehrievať a v zime poskytne vačší výkon ako jeho plochá alternatíva. Tu je aj graficky zobrazený priebeh výkonu vzhľadom na rastúci teplotný rozdiel medzi kolektorom a vonkajším okolím.
HNEDÁ LÍNIA Kolektor Thermo/solar TS300
MODRÁ LÍNIA – Kolektor SB24 Blueclean Solar

Prečo nestačí väčší počet kolektorov na streche?

Na predchádzajúcich riadkoch sme si veľmi presne upresnili skutočný výkon jednotlivých kolektorov. Naschvál nepíšem jednotlivých typov – nakoľko je obrovský rozdiel medzi rôznymi výrobcami – a to nehovorím o typoch, ktoré nemajú Keymark™ atest. Tam človek kupuje doslova mačku vo vreci. 
Dokázali sme, že kolektor SB-24 od producenta Blueclean bol výkonejší vo všetkých ohľadoch. Protiargumentom môže byť “jednoduché” riešenie navýšiť počet kolektorov. 
Výpočty o pár riadkov vyššie vychádzajú z predpokladu bezoblačného dňa s jasnou oblohou – iba vtedy dosahuje slnečné žiarenia 1000W/m². Reálne alebo lepšie povedané priemerné slnečné žiarenie sa pohybuje na nižšej úrovni. V polooblačný deň, keď žiarenie dosahuje  400W/m² bude tabuľka výkonu kolektorov nasledovná.
HNEDÁ LÍNIA Kolektor Thermo/solar TS300
MODRÁ LÍNIA – Kolektor SB24 Blueclean Solar
Polooblačné počasie- slnečné žiarenie 400W/m² – vonkajšia teplota 10°C
4ks kolektorov SB-24 dosahujú celkový výkon cca 800W 
4ks kolektorov TS-300 dosahujú celkový výkon cca 100W – na dosiahnutie rovnakého výkonu by sme potrebovali 32 kusov kolektorov TS-300
– dôvod nízkeho solárneho zisku kolektora TS300 je horšia izolácia oproti hermeticky uzatvorenému vákuovému kolektoru. Teda veľká časť zachytenej energie sa stratí “ohrievaním” vonkajšieho vzduchu.
 
Polooblačné počasie- slnečné žiarenie 400W/m² – vonkajšia teplota -10°C
4ks kolektorov SB-24 dosahujú celkový výkon cca 600W 
4ks kolektorov TS-300 dosahujú celkový výkon 0W – na dosiahnutie rovnakého výkonu nám nestačí žiadne množstvo kolektora TS-300 (teoreticky ani 100kusov). Kolektor všetko zachytené žiarenie vyžiari cez málo zateplenú prednú stenu do okolia.
– toto je teda dôvod, prečo uprednostniť kolektor s čo najmenšími stratami a takto sú zaručené vyrovnané solárne zisky počas celého roka.
članok dom kolektorydetail poškodenia plochého panelu