FAQ

Často kladené otázky

Pripravili sme pre Vás prehľad najčastejších otázok klientov ohľadom solárnych systémov. Kliknutím na konkrétnu otázku sa rozbalí odpoveď. Ak máte akúkoľvek otázku neváhajte a kontaktujte nás.

Nakoľko v médiách sa vyskytuje mnoho fám, my sa snažíme sa byť transparentní a oboznámiť Vás so všetkými špecifikami a výhodami systému stručne a jasne.

Podstatné je aby systém vydržal a bol odolný, toto Vám dokážeme bez problémov zaručiť.

Aká je životnosť kolektorov?

Naše kolektory sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov a to hlavne nerez, sklo a meď. Nakoľko sa jedná o vákuové kolektory a absorbér je od okolia izolovaný vákuovo reálna životnosť dosiahne 30 rokov. Vzdušná prašnosť, oxidácia a vlhkosť sa nedostane k citlivému absorbéru – materiálu, ktorý premieňa slnečné svetlo na teplo.

Ako dostanem na strechu kolektor?

Náš slnečný kolektor sa skladá priamo na streche a je to úloha našej montážnej skupiny. Nie je potrený žiadny žeriav ani lešenie prípadne stavené úpravy.

Aká je obsluha jednotky? Vyžaduje zásahy?

Každú solárnu jednotku nastavujeme pred inštaláciu presne na mieru. Zákazník pri 95% inštalácií nemusí nijak zasahovať ani meniť parametre. Solárny systém je riadený podľa viacerých teplotných čidiel a prietokomerov, takže pracuje úplne automaticky. Iba pred odchodom na dovolenku odporúčam zapnúť funkciu “Dovolenka” jednoduchým zatlačením tlačidla s piktogramom kufríka.

Vydržia trubicové kolektory krupobitie?

Môžete sa spoľahnúť, že áno. Pevné bórosilikátové sklo má vysokú odolnosť – trubica udrží 90kg chlapa stojaceho na jednej trubici. Máme takmer 200 inštalácií po celej SR a nikto nehlásil problém so snehom ani s krúpami. Kruhový priemet trubice odoláva veľmi dobre akémukoľvek tlaku – rovnako aj ponorka má tvar rúry aby odolávala tlaku vody. Sledujte náš TEST ODOLNOSTI

Automobil na trubiach kolektora

Aké sú náklady na údržbu

Jediné pravidelné náklady na údržbu sú výmena teplonosnej nemrznúcej kvapaliny raz za 6-8 rokov. Cena je 2,4€ za liter a priemerná náplň je 15 až 25 litrov.

Aký je rozdiel medzi lacnými kolektormi so zásobníkom nad kolektormi a Vašou ponukou?

Zástancovia “all in one” samospádových riešení argumentujú ušetrenými nákladmi za údržbu a ušetrenou elektrinou na obeh solárnej kvapaliny.

Realita je ale nasledovná
– tlakové systémy, ktoré ponúkame majú o 25% vyššiu účinnosť ako samospádové systémy
– náklady na energiu tvoria pri malých systémoch iba 5% energetického zisku, pri stredne veľkých systémoch ešte menej
– zásobník umiestnený na streche má ďaleko vyššie tepelné straty
– ďalšie významné straty sú na dlhom a “studenom” zvode teplej vody zo strechy
– zásobník umiestnený na streche je vhodný do stredomorského regiónu (bez mrazivých dní)
– životnosť do 10 rokov
Náš tlakový systém
– je komplexné riešenie (zásobník ostáva v kotolni alebo na to vyhradenom mieste)
– umožňuje kombinované dohrievanie zásobníka napr. plynom, pecou na tuhé palivo atď.
– máte možnosť dohrevu vykurovania, prípadne samotného vykurovania v prechodnom období
– akumulácia v centralizovanom zásobníku pre preklenutie zamračených dní

Aká je výkonová krivka trubicového vs. plochého kolektora ?

Pre záujemcov o presné technické fakty sme pripravili presné porovnanie priebehu výkonu jednotlivých typov kolektora. Kolektor funguje účinne v závislosti od teploty vonkajšieho vzduchu. Laicky povedané jednoduchému typu kolektora zima vadí, sofistikovanejšiemu vákuovému kolektoru zima nevadí a fungovanie mu stačí iba slnečné žiarenie.

Keďže na väčšine Slovenska máme v chladnejšej časti roka teploty blízke nule na ohriatie vody na 50°C potrebujeme vodu ohrievať kolektorom o teplote aspoň 60°C. Teda medzi kolektorom a vzduchom bude rozdiel 60°C. Pri tomto najbežnejšom prevádzkovom režime vidíme vysoký výkon vákuového trubicového kolektora, ktorý jednoznačne poráža ostatné typy. V našich podmienkach totiž musí kolektor efektívne fungovať hlavne v prechodnom a zimnom období aby ste dosiahli úsporu. V letnom obodbí dokáže nahriať zásobník takmer každý kolektor rovnako.
Porovnanie výkonnosti – klikajte

Kedy sa mi investícia vráti?

Pri štandardnom používaní je aktuálne niekoľkonásobné vrátenie investície počas doby životnosti. Bežná návratnosť sa pohybuje cca 7-10 rokov bez akejkoľvek dotácie. Nepočítame do tejto doby ale to, že máte nový bojler, šetríte kotol atď….

Čo ak sa jedna trubica poškodí?

Poškodená trubica stratí vákuum a zmení zafarbenie, čo je jasne viditeľné aj zo zeme / z diaľky. Výmena jednej trubice trvá menej ako 10 minút a nie je potrebné vypúšťať systém.

Prečo je výhodné zachytávať difúzne / odrazené žiarenie ?

Stretávame sa s pojmami ako priame a difúzne slnečné žiarenie. Veľakrát ale tieto pojmy nie sú úplne jasné aký vplyv majú jednotlivé zložky žiarenia na výkon kolektora a množstvo tepla dodaného do zásobníka. Priame žiarenie je aj podľa svojho názvu priame slnečné žiarenie, jednoducho povedané to žiarenie, ktoré vytvára tiene. Toto žiarenie má na výkon kolektora primárny vplyv.

Keďže ale Slovensko so svojími klimatickými podmienkami (teplota, uhol dopadu slnka) nie vždy poskytuje optimálne podmienky na zohriatie spotrebiča prichádza k slovu aj žiarenie menej výrazné ale pre nás veľmi významné – difúzne a odrazené.

Difúzne žiarenie je žiarenie na rozdiel od priameho vyžarované všetkými smermi a vďaka nemu nemáme napr. v tieni domu úplnú tmu ale bez problémov vidíme. Rovnako odrazené žiarenie je v prípade kolektorov hlavne žiarenie od strechy ale aj susedných domov, vodných plôch alebo od snehu v zime.

Práve trubicové vákuové kolektory s 360° absorbérom dokážu najefektívnejšie absorbovať všetky typy žiarenia a vďaka svojej konštrukcii poskytujú oveľa vyrovnanejší výkon aj keď slnko zájde za oblak neprestanú dodávať teplo do zásobníka.

Na priloženom obrázku vidíme aký veľký podiel difúzneho a priameho žiarenia na našu krajinu dopadne.

difuzne ziarenie