Slnečné kolektory v mínusových teplotách

Slnečné kolektory získavajú energiu zo slnečného žiarenia, ich najväčšou prekážkou fungovania je samozrejme nedostatok slnečného žiarenia po druhé chlad. To, že kolektory nemôžu fungovať za chladného počasia, teda presne takého ako bolo počas testu 20.1.2012 v okolí Banskej Bystrice – presnejšie menej ako -10 stupňov. V to ráno sme detailne sledovali priebeh solárneho systému v tomto chladnom januárovom dni.

Prvý pohľad na trubice (strýko ma trubicové kolektory) neznačil nič dobré. Boli pokryté hrubou vrstvou námrazy. O siedmej ráno digitálny údaj na pracovnej stanici ukazoval -11. Malý zázrak ale nastal okolo ôsmej hodiny a to teplota 42 stupňov na kolektoroch aj napriek vtedy ešte silnej vrstve inoväte. Tá sa v priebehu polhodinky rozpustila a teplota kolektora stúpla na 70 stupňov. V tom čase už zo všetkých 96 trubíc tieklo 4,5l/min horúcej vody. Vonkajšia teplota medzičasom stúpla na -4. Práve to,  že vákuové kolektory držia takmer 75 stupňový rozdiel voči vonkajšiemu prostrediu dokazuje obrovskú výkonosť aj v mrazivé dni a efektivitu systému pre celoročné použitie. 400l bojler mal ráno teplotu 17 stupňov v spodnej časti a 36 stupňov v hornej časti bojlera. Jedná sa o bivalentný model, takže bojler má v spodnej časti medennú špirálu v ktorej prúdi nemrznúca kvapalina z kolektorov. Horná špirála je v tomto prípade použitá na odvod tepla – teda prikurovanie v obehu podlahového kúrenia. 

Už o jednej hodine bol celý objem bojlera nahriatay na prednastavenú hodnotu 55 stupňov Celsia. V tom momente sa spustilo obehové čerpadlo a cez hornú špíralu bolo teplo odovzdávane do podlahového kúrenia. Účinok bolo poznať ihneď, keď elektrická pec začala spínať v 30 minútových intervaloch, namiesto cca 15 minútových predtým. Solárny obeh bežal až do 15:45, keď slnko v Selcoch zašlo za horizont. 

Dokopy solárne kolektory – solárny systém vyrobili úctihodných 23kWh energie. V lete bude zostava napojená na bazén, takže predpokladáme predĺženie kúpacej sezóny o cca 3 mesiace.

plyn_horak_10_8vykurovanie