Stavba domu – ako začať a na čo nezabudnúť

Stavba domu - ako začať a na čo nezabudnúť

Máte už “všetko” pripravené ku stavbe? Obehané všetky úrady, vybavené povolenia a ostáva už “iba” celé to postaviť? Je čas krok po kroku pustiť sa do toho. Určite je dôležité na nič nezabudnúť, lebo opravovať niečo už vymurované, vybetónované nie je iba zdĺhavé ale aj drahé.

Na začiatku je najôležitejší projekt, existujú síce aj už hotové projekty ale odporúčame poradiť sa vždy s architektom a prípadne projekt upraviť na podmienky Vášho pozemku. Ešte predtým ako sa začne liať betón do základovej dosky odporúčam Vám prejsť si všetky profesie a opýtať sa ich na názor. Rovno to spojte s cenovými ponukami a dolaďte prípadne nezrovnalosti, ktoré mohli pri projektovaní vzniknúť.

Stavba domu

1. Terénne práce

Ako prvé prichádzajú na rád terénne úpravy. V tejto časti sa riešia oporné múry, ale odporúčame mať premyslené už všetky prípojky. Zvážte, či nie je potrebné použitie ťažkej techniky (studňe, vsakovacie jamy atď..) a to hlavne z toho dôvodu, že po vybetónovaní základovej dosky už nemusí byť na tieto mechanizmy na pozemku miesto.

2. Základová doska 

Základová doska už obsahuje kanalizačné prípojky, preto vyústenia WC, vaní, sprchového kútu a ostatných by už mali byť definitívne jasné. Ale treba myslieť aj na odvod kondenzátu z klimatizácie, plynového kotla a určite je vhodné myslieť na jedno vyústenie kanalizácie aj technickej miestnosti. Ďalej myslite na chráničky v ktorých budú vedené komunikačné rozvody, prívod vody do domu ale napríklad aj vývod vody na záhradu pre polievanie atď. Práve preto je vhodné si všetky budúce rozvody v dome prejsť s profesionálmi ešte pred začatím výkopových prác.

Štandardne sa využíva zakladanie na pásy a izolácia nad základovou doskou, z dôvodu lepšej klímy hlavne v drevostavbách sa častokrát uvažuje o takzvanej “švedskej platni”, kde je izolácia pod základovou doskou. V tomto prípade musí byť prevedenie základovej dosky o to presnejšie, lebo kanalizáciu a iné rozvody už iba ťažko posuniete. Dbajte zároveň na to aby bola základová doska čo najviac v rovine, úspechom je odchýlka do 1cm.

3. Hrubá stavba 

Prvý rad tehál, resp. tvárnic, zakladajte s použitím nivelizačného prístroja. Najdôležitejšie je zakladanie rohov domu. Tu sa ponúka možnosť opraviť nerovnosť základovej dosky. Plánovaním môžete ušetriť a uľahčiť prácu profesiám a to vynechaním prestupov, ktoré nebudú musieť byť pracne vŕtané. Jedná sa napríklad o prestupy na poschodie pri poschodových domoch, alebo vzduchotechnické potrubia pri rekuperácií. Nezabudnite myslieť na komín pokiaľ rátate s kozubom alebo vykurovaním na tuhé palivo. Aj v prípade komínu pre kondenzačný kotol sa opýtajte jednotlivých profesistov na najlepšie riešenie. Malá rada je tu nad zlato a šetrí Vaše peniaze a nervy.

V každom prípade odporúčame pripraviť si prestup pre nerezové potrubie pre slnečné kolektory, prípadne adekvátne vodiče pre fotovoltické kolektory. Odporúčame rovno spraviť prípravu, aj keď realizáciu sa nechystáte riešiť ihneď. Najlepšie rovno natiahnutím cca 5 metrov potrubia Aeroflex rovno s izoláciou a vodičom (vyjde Vás to necelých 75€). Potrubie a prípadné vodiče postačí vyviesť na rovnú / šikmú strechu / alebo do priestoru povaly. Nové omietky sa Vám poďakujú :) Jednoznačne doporučujeme takéto riešenie pri domoch s rekuperáciou, kde je dôležitým faktorom vzduchotesnosť.

Dobrý tip od nás je myslieť nielen na komín, vyústenie rekuperácie ale aj potrubie od digestora, odvetranie kanalizácie a vodiče ku prípadnej anténe TV alebo LTE internetu.

4. Zasklenie a vstupné otvory

Mnohokrát je potrebné okná objednávať predtým ako sú jednotlivé stavebné otvory a podlaha v dome realizovaná. Preto rátajte so všetkými vrstvami vrátane anhydridového poteru. Od výšky základovej dosky cca 180 až 200mm.

5. Vnútorné rozvody

Ako prvé by mali byť realizované rozvody vody a kanalizácie, následne rozvody elektriny a ako posledné dátové rozvody. Tieto sú v moderných domácnostiach často nahradené WIFI a ku jednotlivým zariadeniam – napr. kamery, vonkajšie žalúzie postačí priviesť 220V.

Niektoré technológie ako napríklad elektrické podlahové vykurovanie vyžadujú snímač teploty v podlahe a v každej miestnosti, teda “kurenár” sa musí stretnúť s “elektrikárom” ináč Vám zase vyskočia nečakané časové a finančné náklady. Nezabudnite na signálové káble pre meranie vonkajšej teploty ak to vyžaduje ekvitermická regulácia alebo HDO signál pre tepelné čerpadlo / elektrický kotol.

Elektrikár veľmi jednoducho „preskočí“ pevný rozvod vody, ale opačne to neplatí. Nezabudnite na kábel pre izbový ovládač (termostat) a snímač vonkajšej teploty. Pri tepelných čerpadlách je káblov v stenách viac: napájanie vonkajšej jednotky, elektrického kotla, regulácie, signál HDO.

6. Obklady a omietky

Omietka tvorí v prípade domov s rekuperáciou vzduchovú zábranu a zabezpečuje tesnosť domu, pred jej nahodením skontrolujte všetky prestupy a inštalácie, trubkové chráničky sa napríklad zle izolujú / použite vodiče s požadovanou izoláciou. Nie je na škodu všetko viacnásobne prekontrolovať a až následne povolať omietkára.

7. Podlahové vykurovanie, radiátory, rekuperácia

Najbežnejším vykurovaním je práve podlahové vykurovanie, to sa po uložení izolácie vo forme polystyrénu inštaluje na systémovú dosku z centrálneho rozvádzača kúrenia. Vzduchotechnika môže byť vedená v podlahe alebo bežnejšie v strope. Preferujeme vodné podlahové vykurovanie, do ktorého je možné zapojiť viacero zdrojov tepla. Elegantné riešenie je využitie kombinovaného zásobníka na kúrenie a ohrev teplej vody, do ktorého je možné zapojiť všetky zdroje tepla ako slnečné kolektory, elektrické špirály, tepelné čerpadlo, pec na tuhé palivo a ďalšie. V prípade elektrických rohoží ste odkázaní iba na jednu energiu.

Podlaha sa v súčasnosti často vylieva anhydridom, kde nie sú potrebné dodatočné nivelizačné úkony. Pochôdzna je do pár dní a celkové vytvrdnutie za menej ako mesiac. Myslite na postupné navyšovanie teploty vo vykurovaní, aby bolo tuhnutie celistvé a jednotné. V tomto čase sa odparuje významná časť vlhkosti, ktorá sa musí vyvetrať. Odporúčame zapnúť rekuperačnú jednotku na najvyšší výkon, prípadne neustále vetrať.

Po naplnení už s akumulačným zásobníkom nepohnete, preto riešte ako prvé obklady a vyspravenie stien v technickej miestnosti. Zásobník vody môže byť predmetom dotácie, preto odporúčame jeho kúpu spolu s kolektormi / vieme sa pružne zapojiť do Vášho stavebného programu tak, aby bola Vaša stavba dokončená načas. (dotácie dokáže pokryť až 50% inštalácie slnečných kolektorov a do oprávnených nákladov patrí aj rozvod a zásobník – preto je výhodné keď Vám to budeme riešiť systémom na kľúč. Aj keď je možné slnečné kolektory inštalovať za jeden deň, nie je problém aby sme sa u Vás zastavili viackrát v jednotlivých fázach stavby)

Ďalej sa už dostávame do finále a to pokládka podláh, kúpelní a interiéru. Želáme veľa štastia / budeme radi ak nás oslovíte dostatočne v predstihu radi poradíme kroky, ktoré je dobré spraviť vo vhodnom čase aby sme Vám šetrili peniažky a čas.

Foto-dakujemeZelená domácnostiam