Stovky miliónov euro na dotácie sú isté

Je potvrdené, že celkovo 115 miliónmi € z EÚ budú podporované zelené energetické riešenia v SR.

Dotácie, teda uhradenie časti nákladov v prípade ak si vyberiete zelenú formu výroby energie bude definitívne podporovaná štátnymi dotáciami o celkovej výške 100 miliónov € z eurofondov a 15 miliónov € z domáceho rozpočtu. Rozdiel je v tom, že dotácie z EÚ mohli byť predtým žiadané iba firmami, teraz po prvý krát masovo bežní ľudia.

Podporované budú slnečné kolektory, veterné turbíny, kotly na biomasu a tepelné čerpadlá. Predpokladaná výška podpory je 25% z ceny zariadenia. Pri najpopulárnejších slnečných kolektoroch by sa malo jednať o sumu približne 1500€.

 

Aké sú podmienky?

– podpora malých zdrojov do 10kW
– program má byť účinný do roku 2020
– žiadateľ o dotáciu sa musí zaviazať vyrábať zelenú energiu aspoň tri roky
– ubudne z administratívy
– záujemca v prípade fotovoltických panelov nebude mať nárok na vykupovanie prebytočnej energie, nenavýši ceny energie
– predpokladá sa, že do programu sa zapojí 70-80 000 domácností
– určené pre rodinné domy aj spoločenstvá bytov

 

Dôležitá je autorizovaná inštalácia – teda inštalácia človekom, ktorý má licenciu od ministerstva hospodárstva. Prvá Solárna tento certifikát získala už v začiatkom roka 2014. Bez tohto certifikátu nemá žiadateľ o dotáciu nárok.

Výkon ako tretina jadrového bloku 

Slnko má podľa predpokladov vyrobiť toľko energie, ako je výkon tretiny bloku jadrového reaktoru Mochovce. Podľa Pavla Šimona bude najväčší záujem o slnečné panely najmä kvôli jednoduchosti inštalácie a dostupnosti.

Keďže elektrické kolektory budú nadbytočnú energiu do siete dodávať zdarma, ich inštalácia sa neoplatí každému. http://prvasolarna.sk/stovky-milionov-euro-na-dotacie-su-iste/ http://prvasolarna.sk/stovky-milionov-euro-na-dotacie-su-iste/Druhou variantou sú kolektory na výrobu tepla – ohrev vody, vykurovanie ale aj na bazény, či skleníky. V ich prípade je možné energiu efektívnejšie uskladniť v akumulačnom zásobníku – teda použiť všetku vyrobenú energiu pre seba.

Stovky miliónov euro na dotácie sú isté

kolektory usporacropped-human-hand-holding-a-city