Naše trubicové kolektory sa neboja krúpov

Trubicové kolektory sú odolné voči extrémom počasia a krúpom

Aj Vás presviedčajú, že ploché kolektory sú lepšie a trubicové praskajú? Neverte fámam, ale faktom.
Trubicové kolektory sú v našom podnebí omnoho účinnejšie, dokážu využiť slnečný svit po celý deň, nielen na pravé poludnie. Dokážu efektívnejšie pracovať v prechodnom jarnom a jesennom období, keď je slnko nižšie nad obzorom.
A v chladných slnečných dňoch odovzdávajú teplo do bojlera a nie do okolitého prostredia.
A či v zime praskajú? Spýtajte sa stoviek našich zákazníkov, či niekomu praskla aspoň jedna.
Trubicové vákuové kolektory sú najmodernejším riešením slnečného kolektora. Ich kruhový priemet je pevnejší a odolnejší voči tlaku ako klasický panelový plochý kolektor. Pre každého, kto nemá v novšie technológie dôveru sme si pripravili tieto dva testy.

Klasický panelový kolektor je zastaralým riešením, ktoré vďaka postkomunistickým podnikom s úpravami prežíva dodnes. Jediný konkurencieschopný model je panelový vákuový kolektor, ktorý má vlastnosti podobné trubicovým vákuovým kolektorom – žiaľ cenovo drahý a nie 100% tesný, takže sa musí pravidelne vákuovať. (trubice sú bezúdržbové)

 

ODOLNOSŤ KOLEKTORA

Týmto testom chceme deklarovať odolnosť kolektora voči poveternostným podmienkam – krúpom, snehu a ľadu. Iba na 5 trubíc sme nabehli s 2,2t ťažkým vozidlom. Na prednom kolese bolo určite zaťaženie cca 700kg. Práve kruhový/trubicový tvar dáva túto pevnosť. Rovnako ako keď porovnávame krehkosť tabuľe skla (plochý kolektor) a napr. sklenej fľaše (trubicový kolektor) – tak bude to fľaša, ktorá vydrží viac.

V našom teste pôsobila hmotnosť iba na malej časti trubíc. V skutočnosti je maximálna nosnosť ešte vyššia. Krúpov sa teda určite báť nemusíte.

Rovnako ľad, ktorý v zime môže vznikať pod kolektorom sa do kolektora vďaka vákuovej izolácií nemá šancu dostať. A ako vieme ľad roztrhne fľašu iba ak je zavretá – trubicový kolektor teda nemôže poškodiť.

TRUBICOVÝ KOLEKTOR A SNEH
Chceme Vás rovnako pravdivo informovať o ďalšom otázniku a to snehovej pokrývke. Sneh sa vplyvom gravitácie zosúva z kolektora a práve vďaka medzerám medzi trubicami je to trubicový kolektor, z ktorého snehová pokrývka padne skôr. Predajcovia plochých kolektorov tvrdia, že plochým kolektorom si dokážete rozpustiť sneh – je to síce pravda, ale deklaruje to iba vysoké straty tejto staršej konštrukcie slnečného panelu.

Vždy keď bude slniečko tak sneh zo slnečného kolektora opadne. Najväčší vplyv má na to ale sklon. Preto sme odfotili našu inštaláciu pri Banskej Bystrici, kde sú vedľa seba dva typy kolektoro – aj plochý aj trubicový. Náš zákazník s trubicovými kolektormi (vyššie) má sklon cca 50° – pán s plochými kolektormi cca 40°. Teda samotný sklon kolektora má na zosuv snehu najvačší vplyv – pričom z trubicových opadáva ešte o niečo skôr.

Naše trubicové kolektory sa neboja krúpov

A logo ZelenaDomacnostiam-600pxzelena-dotacia