Úspora energií v nízko-energetickom a pasívnom dome

Úspora energií v nízko-energetickom a pasívnom dome

Nízko-energetická a pasívna výstavba

Posledné roky registrujeme ako prichádzajú nové nariadenia najmä zo strany EÚ ohľadom maximálneho výkonu žiaroviek, vysávačov, emisných noriem automobilov. Môžeme polemizovať o účinnosti týchto opatrení ale nevyhneme sa im.

Jednoznačne jedným z najväčších spotrebičov energie sú práve naše domácnosti – byty a domy. Na základe štúdie štatistického úradu nemeckej spolkovej republiky z roku 2012 tvorí až 83% nákladov domácností TEPLO. Preto je aj logická snaha inštitúcií o zníženie týchto energetických nákladov. Každá energia, ktorá sa minie sa dá predsa vyjadriť spotrebou CO2, emisnou záťažou.

Práve preto môžeme prirovnať aj 20 a viac ročné domy, v ktorých mnohí bývame, ku starým neefektívnym čmudiacim autám. Skutočne tak ďaleko majú od aktuálne moderných „pasívnych domov“, ktoré s energiou nakladajú veľmi hospodárne. (spotreba pasívneho domu môže byť maximálne 15kwh/m2)

My ale nestaviame domy, prečo ich tu ale spomíname? Akýkoľvek moderný dom, ktorý je skutočne rozumne navrhnutý a aj postavený môže mať pri rozumnom rozpočte veľmi dobré tepelné parametre a ku pasívnemu štandardu sa bude minimálne blížiť bude mať obyvateľov tých istých ľudí, ktorí sa potrebujú sprchovať, kúpať umývať riad. Aj v modernom nízkoenergetickom dome totiž stále potrebujú rovnaké množstvo energie na ohrev teplej úžitkovej vody – TÚV ako v zastaralom dome. Práve v aktuálnej výstavbe je typické, že práve ohrev TÚV je energeticky náročnejší ako vykurovanie domu. Vodu rodina potrebuje celý rok, kúrenie hlavne v teplejších oblastiach iba menšiu časť roka.

Spotreba tepla v pasívnom dome

Pasívny dom môže mať mesačnú spotrebu energie na kúrenie iba 15€ – teda cca 200€ ročne!!! Kupovať na kúrenie takéhoto domu tepelné čerpadlo je holý nezmysel. Investícia vo výške 10 000€ sa nevráti nikdy (prepočítané cca 83 rokov). Jedná sa o zložité zariadenie, ktoré má má priemernú životnosť cca 10-15 rokov. Teda zostáva ohrievať vodu väčšinou elektricky (berieme do úvahy novú výstavbu, kde je plynová prípojka skôr výnimkou).

Veľmi zjednodušene – pri 4 člennej rodine je potrebné denne vynaložiť na ohrev vody cca 12-15kWh – ročne teda vychádza platba 563€ ak je všetko teplo ohriate v nízkej tarife (ZSE NT 0,10316€ / kwh). Teda dokonca výrazne viac ako sú náklady na vykurovanie domu. Pasívny dom si vystačí veľakrát s teplotou vykurovacej vody 28°C – skúste sa ale v takejto vode sprchovať :)

Slnečné kolektory ako skutočne pasívny a nezávislý zdroj

Pasívne domy sú vysokokvalitné a trvácne stavby. Preto nie som priaznivcom ich kombinácie s drahým, zložitým a niekoľkonásobne menej trvácnym zariadením ako je tepelné čerpadlo. Naopak, slnečné kolektory dokážu až o 70% znížiť náklady na najvyššiu položku kvalitného pasívneho domu – teda ohrev TÚV – teplej úžitkovej vody.

Trubicové vákuové kolektory majú absorbér neprístupný vonkajšiemu prostrediu a nedochádza k jeho degradácií. Jedná sa o spoľahlivý systém založený na jednoduchej fyzike

Náklady na ohrev vody v pasívnom dome
Úspora energií v nízko-energetickom a pasívnom dome
titulnafotoFoto-dakujeme