Slnečné kolektory v mínusových teplotách
17. 7. 2014 | Blog
Slnečné kolektory získavajú energiu zo slnečného žiarenia, ich najväčšou prekážkou fungovania je samozrejme nedostatok slnečného žiarenia po druhé chlad. To, že kolektory nemôžu fungovať za chladného počasia, teda presne takého ako bolo počas testu 20.1.2012 v okolí Banskej Bystrice – presnejšie menej ako -10°C. V to ráno sme detailne sledovali priebeh solárneho systému v tomto chladnom januárovom dni.
Prvý pohľad na trubice neznačil nič dobré. Boli pokryté hrubou vrstvou námrazy. O siedmej ráno digitálny údaj teploty kolektora ukazoval -11°C. Malý zázrak ale nastal okolo ôsmej hodiny a to teplota 42°C na kolektoroch aj napriek vtedy ešte silnej vrstve inoväte. Tá sa v priebehu polhodinky rozpustila a teplota kolektora stúpla na 65°C. V tom čase už zo všetkých 96 trubíc tieklo 4,5l/min horúcej vody. Vonkajšia teplota medzičasom stúpla na -4. Práve to, že vákuové kolektory držia takmer 70 stupňový rozdiel voči vonkajšiemu prostrediu dokazuje obrovskú výkonosť aj v mrazivé dni a efektivitu systému pre celoročné použitie. 400l bojler mal ráno teplotu 17 stupňov v spodnej časti a 36 stupňov v hornej časti bojlera. Jedná sa o bivalentný model, takže bojler má v spodnej časti medennú špirálu v ktorej prúdi nemrznúca kvapalina z kolektorov. Horná špirála je v tomto prípade použitá na odvod tepla – teda prikurovanie v obehu podlahového kúrenia.
Už o jednej hodine bol celý objem bojlera nahriatay na prednastavenú hodnotu 55 stupňov Celsia. V tom momente sa spustilo obehové čerpadlo a cez horný výmenník bolo teplo odovzdávane do podlahového kúrenia. Účinok bolo poznať ihneď, keď elektrická pec prestala spínať a kúrenie bolo v kompetencii slnka. Solárny obeh bežal až do 15:45, keď slnko v Selcoch zašlo za horizont.
Dokopy solárne kolektory – solárny systém vyrobili úctihodných 23kWh energie. V lete bude zostava napojená na bazén, takže predpokladáme predĺženie kúpacej sezóny o cca 3 mesiace.
Zostava slnečných kolektorov na streche
Napíšte nám Váš dopyt