Vývoj technológie
slnečných kolektorov
I. Generácia
Fungovali na princípe čierneho telesa, cez ktoré pretekala voda. Sú bez izolácie a u nás sa používajú iba na sezónne využitie.
Dnes sa stretávame s najprimitívnejšou formou kolektora v podobe solárnych ohrevov bazéna. Funkčné sú iba v horúcich mesiacoch, inokedy je ich výkon minimálny. Efektívne dokážu zdvihnúť teplotu o cca 10°c.
II. Generácia - neselektívne kolektory (80. roky)
Kolektory s absorbčnou časťou bez selektívneho povrchu. Eneriu prijmú, ale zároveň aj odrazia do priestoru, percento účinnosti je stále nízke. Tieto kolektory sa stále používajú ale pre nižšiu účinnosť najmä v prímorských a subtropických krajinách. Pri teplote vzduchu na Tureckej riviére alebo v Afrike stačí vodu prihriať iba o cca 20°.
III. Generácia - selektívne ploché kolektory (90. ROKY - DOTERAZ)
Kolektory s absorbčnou časťou so selektívnym povrchom. Selektívny povrch dokáže premeniť veľa energie na teplo a sú účinné v našich podmienkach najmä v teplejšej časti roka. Majú výraznú tepelnú stratu cez prednú časť kolektora, ktorá nie je nijak izolovaná. Najúčinejšie sú pri dohreve vody o cca 40°C.
4. Generácia - vákuovo izolované selektívne kolektory (súčasná technológia)
Najmodernejšie kolektory, vhodné aj do regiónov, kde teplota klesá bod bod mrazu. Vákuum dokáže dokonale izolovať kolektor a preto oveľa menej energie unikne a viac energie sa dostane užívateľovi. Držia si veľmi vyrovnaný výkon aj pri dohreve o 70°C. (vonku -10°C a ohrievanie vody na 60°C)
Prečo sa viac oplatia tepelné kolektory ?
Teplo tvorí až 83% nákladov v domácnosti. Je to štúdia nemeckého štatistického úradu. Je preto najvýhodnejšie vyrábať priamo ten typ energie, ktorý primárne spotrebúvate.
V podmienkach Slovenska ide najviac energie na ohrev vody a na vykurovanie. Teplá voda sa pravidelne spotrebúva každý deň a je ideálna pre najrýchlejšiu návratnosť v každej domácnosti. Elektrické kolektory sú zase vhodnejšie do dielní a prevádzok, kde sa elektrická energia spotrebúva počas dňa. V domácnostiach, kde je dominantná spotreba energie na teplo sú tepelné kolektory stále najvýhodnejšie riešenie.
Prečo sa viac oplatia tepelné kolektory ?
Aj v národnom dotačnom programe Zelená domácnostiam je jednoduchšie získať dotáciu na zdroje tepla. Je obtiažnejšie získať plnú výšku dotácie na fotovoltaické panely, pokiaľ nemáte drahé batérie na akumuláciu.
ELEKTRICKÉ kolektory - fotovoltaické
- nadbytočne vyrobená elektrina sa buď odovzdáva do siete bezodplatne alebo sa nevyužije
- elektrická energia sa nedá skladovať, iba v batériach
- na streche zaberie podobne výkonná inštalácia cca 4x viac miesta (nižšia efektivita)
TEPELNÉ kolektory - termické
- všetku vyrobenú energiu môžete použiť vo Vašej domácnosti
- teplo sa lacno a efektívne skladuje v zásobníku vody
- náš najpoužívanejší 300l zásobník vody umožní akumulovať teplo aj na viac dní
Slnečné kolektory - Ako to funguje?
Získavanie energie
Solárny systém má inteligentnú ale spoľahlivú reguláciu. V momente keď je kolektor nahriaty spúšťa sa cirkulačné čerpadlo a posúva v kolektore zohriatu kvapalinu smerom do zásobníka vody. Moderné zostavy sú vybavené nízko-energetickými čerpadlami a dokážu prietok plynule prispôsobovať aktuálnemu výkonu kolektora.
Akumulácia energie - zásobník
Zásobník vody má v solárnom systéme dôležitú úlohu. Jeho objem sa konfiguruje v závislosti od výkonu kolektorov. Vždy pokiaľ to priestorové možnosti povoľujú uvažujeme o cca 2x väčšom objeme zásobníka ako je denná spotreba. Vďaka tomu sa elektrická špirála, ktorá je v hornej časti zásobníka nemusí zopínať ani na konci dňa (zásobník sa vyprázdňuje zospodu nahor – zohriata voda sa teda nezmieša). Ukladanie energie vo forme tepla do vody je cca 10x lacnejšie ako ukladanie energie do batérií. (nízka živtonosť batérií a vysoká cena)
Údržba a dovolenkový režim
Solárne systémy majú vo svojej riadiacej jednotke zadefinované komplexné riadiace programy. Väčšinu situácií pracujú úplne autonómne. V prípade ak idete na dovolenku postačí stlačiť tlačidlo “Holiday” – dovolenka a systém bude pracovať so zníženým výkonom. Výmena teplonosnej kvapaliny sa odporúča raz za 7-10 rokov.
Úspora na teplej vode - v podmienkach Slovenska 60% nákladov!!
Podpora vykurovania - 15-30% nákladov.
Viac technických informácií :)
Cenová ponuka slnečné kolektory
Pozrite si ceny moderných slnečných kolektorov fungujúcich celoročne. Priemerná teplota napr. v Nitre je 11,1°C. Preto je dôležitá kvalitná technológia, aby sme aj v našich podmienkach dostali zo slnka čo najviac energie. Moderný systém pracuje sám a nevyžaduje žiadne zásahy.
Slnečná energia v podmienkach Slovenska
V skutočnosti existujú iba malé rozdiely medzi severom a juhom a nielen na našom území ale aj u našich severných susedov sa kolektory oplatia. Väčšia časť Nemecka je od Slovenska severnejšie a napriek tomu sa jedná o najrozvinutejšiu krajinu vo využívaní slnečnej energie.