Vysoká odolnosť trubicových slnečných kolektorov
10. 9. 2019 | Blog
Fámy a fakty
Aj Vy ste počuli od konkurencie, že ploché kolektory sú lepšie a trubicové praskajú? Neverte fámam, ale faktom.
Trubicové kolektory sú v našom podnebí omnoho účinnejšie, dokážu využiť slnečný svit po celý deň, nielen na pravé poludnie. Dokážu efektívnejšie pracovať v prechodnom jarnom a jesennom období, keď je slnko nižšie nad obzorom.
A v chladných slnečných dňoch odovzdávajú teplo do bojlera a nie do okolitého prostredia.
A či v zime praskajú? Spýtajte sa stoviek našich zákazníkov, či niekomu praskla aspoň jedna.
Trubicové vákuové kolektory sú najmodernejším riešením slnečného kolektora. Ich kruhový priemet je pevnejší a odolnejší voči tlaku ako klasický panelový plochý kolektor. Pre každého, kto nemá v novšie technológie dôveru sme si pripravili tieto dva testy. Čo sa rozbije skôr? Tabuľa skla alebo fľaša?
Klasický panelový kolektor je zastaralé riešenie, ktoré s úpravami prežíva dodnes. Jediný konkurencieschopný model je panelový vákuový kolektor, ktorý má vlastnosti podobné trubicovým vákuovým kolektorom – žiaľ cenovo drahý a nie 100% tesný, takže sa musí pravidelne vákuovať. (trubice sú bezúdržbové)
Odolnosť kolektora
Týmto testom chceme deklarovať odolnosť kolektora voči poveternostným podmienkam – krúpom, snehu a ľadu.
Iba na 5 trubíc sme nabehli s 2,2t ťažkým vozidlom. Na prednom kolese bolo určite zaťaženie cca 700kg. Práve kruhový/trubicový tvar dáva túto pevnosť. Rovnako ako keď porovnávame krehkosť tabuľe skla (plochý kolektor) a napr. sklenej fľaše (trubicový kolektor) – tak bude to fľaša, ktorá vydrží viac.
V našom teste pôsobila hmotnosť iba na malej časti trubíc. V skutočnosti je maximálna nosnosť ešte vyššia. Krúpov sa teda určite báť nemusíte.
Rovnako ľad, ktorý v zime môže vznikať pod kolektorom sa do kolektora vďaka vákuovej izolácií nemá šancu dostať. A ako vieme ľad roztrhne fľašu iba ak je zavretá – trubicový kolektor teda nemôže poškodiť.
Napíšte nám Váš dopyt